بررسی محصولات

بوی رنگ در خانه را چگونه از بین ببریم؟ • دیجی‌کالا مگ

از بین بردن بوی رنگ

[ad_1]

رنگ‌آمیزی بهترین راه برای تغییر دکوراسیون خانه است. اما بوی رنگ تا مدت‌ها درون خانه باقی می‌ماند و ناخوشایند است. حتی اگر از رنگ‌های سازگار با محیط‌ زیست با VOC کم استفاده می‌کنید، باز هم پس از رنگ‌ آمیزی همچنان بوی رنگ وجود دارد. برای از بین بردن بوی رنگ می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه توضیح می‌دهیم استفاده کنید.

نحوه‌ی جلوگیری از پخش بوی رنگ

برای جلوگیری از بوی رنگ قبل از شروع رنگ‌ آمیزی اتاق چند کار وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن بو انجام دهید. زمانی را برای رنگ‌ آمیزی انتخاب کنید که بتوانید در‌ها و پنجره‌ها را برای تهویه باز کنید. اگر پنکه‌های سقفی دارید، آن‌ها را روشن کنید تا به جریان هوای داخل خانه کمک کند. برای جلوگیری از ورود بوی رنگ به قسمت‌های دیگر خانه فن را به سمت در خروجی روشن کنید.

چگونه بوی رنگ را از بین ببریم؟

همه رنگ‌ها حاوی VOC هستند و بوی ناخوشایندی دارند. در ادامه چند روش ایمن برای از بین بردن بوی رنگ را توضیح می‌دهیم.

۱. فن

تهویه همیشه بهترین روش برای از بین بردن بوی رنگ است. باز نگه داشتن در‌ها و پنجره‌ها و روشن کردن پنکه‌های سقفی می‌تواند هوای داخل را عوض کند. اگر در حال رنگ‌ آمیزی اتاقی بدون تهویه کافی هستید، داشتن یک پنکه‌ی پنجره‌ای که هوا را از خانه شما خارج می‌کند ضروری است. استفاده از پنکه‌های پنجره‌ای می‌تواند جریان هوا را به گردش درآورد و بوی رنگ را از بین ببرد.

پنکه آیسن مدل IE-F871

۲,۲۵۰,۰۰۰

تومان

پنکه تکنو مدل Te-9160

۲,۶۵۰,۰۰۰

تومان

۲. آب

از بین بردن بوی تینر

آبلیمو یک ماده موثر در جذب مواد مضر VOC موجود در رنگ است و بوی رنگ را از بین می‌برد.

آب یک حلال است و می‌تواند مزه و بو‌ها را از مواد شیمیایی جذب کند. چند گلدان یا سطل را با آب پر کنید و یک شب آن‌ها را در قسمت تازه رنگ شده بگذارید. صبح روز بعد باید بخش زیادی از بوی رنگ از بین رفته باشد. برای تهویه و بوی بهتر چند تکه لیمو را به آب اضافه کنید.

۳. جوش شیرین

جوش شیرین یک پاک‌کننده، سفید‌کننده و خوشبو‌کننده سازگار با محیط زیست است که ایمن و ارزان است. با کمترین هزینه می‌توانید از جوش شیرین برای از بین بردن بوی رنگ استفاده کنید. روی فرش و روکش مبلمان اتاقی که رنگ‌ آمیز می‌کنید، جوش شیرین بپاشید. بعداً می‌توانید به راحتی جوش شیرین را با جاروبرقی تمیز کنید. جوش شیرین یک شبه بوی رنگ را جذب می‌کند. وقتی جوش شیرین را به اطراف پخش می‌کنید مراقب باشید تا به رنگ خیس نچسبد.

۴. سرکه

بسیاری از مردم عمدتاً از سرکه برای پخت و پز استفاده می‌کنند، اما افراد دیگری از سرکه برای شستشو و ضدعفونی استفاده می‌کنند. سرکه یک پاک‌کننده، ضدعفونی‌کننده و خوشبو‌کننده‌ی ایمن و طبیعی است و برای از بین بردن بوی رنگ‌ ایده‌آل است. سرکه‌ی سفید مقطر بهترین از بین برنده بوی رنگ است، ولی می‌توانید از سرکه‌ی سیب نیز استفاده کنید. سرکه سفید کاملاً بی‌خطر و غیر سمی است.

۵. روغن طبیعی

برای از بین بردن بوی رنگ می‌توانید از روغن‌های طبیعی نیز استفاده کنید. چند قطره روغن طبیعی را روی چند تکه پنبه بریزید و در اطراف اتاق قرار دهید. پس از چند ساعت باید متوجه شوید که بوی رنگ کاهش می‌یابد.

خوشبوکننده هوا ایفل مدل Mango حجم 120 میلی لیتر

خوشبوکننده هوا مدل انبه حجم 110 میلی لیتر

۶. قهوه

نحوه‌ی از بین بردن بوی رنگ

دانه های قهوه بوها را جذب می‌کنند، بنابراین حتی می‌توانید درون یخچال قهوه قرار دهید تا بوی بد را جذب کند.

دانه‌های قهوه بوی خوشی می‌دهند و خوشبو‌کننده‌‌ی عالی هستند. تفاله‌ی قهوه باقی مانده در قهوه ساز را در یک کاسه بریزید. اگر قهوه ساز خود را قبلاً تمیز کرده‌اید، می‌توانید از قهوه‌ی آسیاب شده نیز استفاده کنید. برای اتاقی با اندازه متوسط، به حدود چهار کاسه نیاز دارید تا از شر بوی رنگ خلاص شوید. قهوه یک شبه بوی رنگ را از بین می‌برد.

۷. پیاز

رایحه‌ی تند پیاز تازه خرد شده که باعث جاری شدن اشک از چشمان ما می‌شود می‌تواند بوی رنگ را خنثی کند. یک پیاز را به چهار قسمت برش دهید و هر تکه را در یک کاسه جداگانه قرار دهید. در عرض چند ساعت پیاز بوی رنگ را از بین می‌برد.

۸. شمع

از بین بردن بوی رنگ در اتاق

شعله‌های شمع مواد آلی موجود در رنگ را به خود جذب می‌کنند.

استفاده از شمع برای از بین بردن بوی رنگ در خانه یک روش عالی است. شمع‌های معطر رایحه‌ی دلپذیری ایجاد می‌کنند و فوراً باعث بوی خوش می‌شوند. همچنین شعله‌ی شمع VOC‌ها را می‌سوزاند. تمام ترکیباتی که باعث بوی تند رنگ می‌شوند در نهایت از بین ‌می‌روند و بو را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.

۹. زغال فعال

زغال فعال بسیار جاذب است و برای از بین بردن بوی رنگ عالی است. از آنجایی که زغال فعال با حرارت زیاد آسیاب شده است خالص‌تر و ایمن‌تر از سایر محصولات زغال چوب است. در واقع زغال فعال آنقدر بی‌خطر است که می‌توان از آن برای بیماری‌های خاص و زخم‌های جزیی به صورت خارجی استفاده کرد. برای این روش از یک کاسه‌ی بزرگ استفاده کنید و تا نیمه آن را با زغال فعال پر کنید. کاسه را در وسط اتاقی که رنگ کرده‌اید قرار دهید و بگذارید یک شب بماند. روز بعد بوی رنگ کاملاً از بین رفته است. برای جلوگیری از لکه‌های زغال مراقب باشید که زغال روی وسایل نریزد.

۱۰. خاک دیاتومه

خاک دیاتومه که یک کنترل‌کننده بو و رطوبت طبیعی و قدرتمند است از پلانکتون‌های فسیل شده ساخته شده است. سیلیس موجود در این خاک باعث می‌شود مایعات و بو‌ها به راحتی جذب شوند. خاک دیاتومه سمی نیست، اما می‌توانند باعث تحریک جزیی پوست یا ریه شوند به همین از زیاد از این خاک استفاده نکنید. ظرفی را با خاک دیاتومه پر کنید و بگذارید یک شب بماند تا بو‌ها را جذب کند.

رنگ سفید بدون بو همارنگ کد D701 حجم 5 لیتر

کلام آخر

برای از بین بردن بوی رنگ می‌توانید از نکات گفته شده در این مقاله استفاده کنید. حداقل به مدت سه روز تهویه‌ی کافی را در خانه فراهم کنید تا هوا به گردش درآید. برای تهویه‌ی بهتر می‌توانید از پنکه‌های سقفی و پنجره‌ای استفاده کنید. برای جلوگیری از پخش بوی رنگ در خانه بهتر است از رنگ‌های بدون VOC استفاده کنید.

منبع: Maids

[ad_2]

منبع:دیجی کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *