بررسی محصولات

جملات کوتاه و موثری که باید موقع تربیت کودک به کار برید • دیجی‌کالا مگ

روش‌های تربیت کودک

[ad_1]

گاهی می‌شنوید که والد دیگری برای تربیت کودک از جمله‌ای استفاده می‌کند و با خود فکر می‌کنید: «وای، این جمله واقعا خوب است. من هم از آن استفاده خواهم کرد.» جمله درست والدین برای اصلاح رفتار بد کودک، می‌تواند نگرش بد، بازگشت مجدد به آن کار، نق زدن یا هر تعداد دیگری از مسائل تربیتی کودک را تنها با چند کلمه برطرف کند.

کودکان هم در بدن و هم در مغزشان آنقدر مشغول هستند که نمی‌توانند به سخنرانی‌های طولانی گوش دهند. فرزندپروری در سال‌های اولیه زندگی کودک همه تاثیر و تاثر است. محدودیتی برای اینکه مغزهای در حال رشد چقدر می‌توانند پرحرفی را پردازش کنند، وجود دارد. آنچه شما می‌خواهید بگویید می‌تواند در دریایی از کلمات گم شود، بنابراین جملات کوتاه و ساده بهترین کارکرد را دارد.

استفاده‌کنندگان از جملات کوتاه والدین خوبی هستند

والدینی که این جملات را به کار می‌برند بسیار عالی هستند. آن‌ها به کودک آموزش می‌دهند که به یک رشته‌ی کوتاه از کلمات به روشی خاص پاسخ دهد. این کار همان تاثیری را دارد که شمردن یک و دو و سه برای کودکان نوپا و پیش‌دبستانی دارد.

بنابراین برای امروز، می‌خواهیم فهرستی از جمله‌های کوتاه فرزندپروری فوق‌العاده مؤثر را به شما ارائه دهیم. اما قبل از اینکه این کار را انجام دهیم، می‌خواهیم بدانید که اگرچه این کلمات می‌توانند در تربیت کودک بسیار مؤثر باشند، اما در واقع این اعمال هستند که از کلمات پشتیبانی و آن‌ها را بسیار قدرتمند می‌کنند. درباره‌ی نحوه فرزندپروری با این روش در اینجا بیشتر بیاموزید.

برای درک بهتر موضوع ابتدا این مثال را بخوانید.

یکی از جمله‌های تک‌خطی موثر برای فرزندپروری این است: «وقتی اینطور حرف می‌زنی نمی‌فهمم چه می‌گویی».

فرض کنید که کودک نوپا یا پیش‌دبستانی شما سعی می‌کند چیزی را بگوید و با شما ارتباط برقرار کند اما این کار را با صدای ناله و همراه با نق زدن انجام می‌دهد. در حالی که شما واقعاً او را درک می‌کنید و می‌دانید که او چه می‌خواهد، تا زمانی که با صدای دلنشینی و واضح صحبت نکند، پاسخ او را نمی‌دهید.

چند بار به او کلمات مناسب برای استفاده و لحن مناسب برای گفتن آن‌ها آموزش می‌دهید. او را مجبور می‌کنید ۳-۴ بار بعد از شما تکرار کند تا زمانی که درست حرف بزند، سپس و تنها پس از این کار، آنچه می‌خواهد را به او می‌دهید.

پس از چند بار تکرار این اتفاق، تنها چیزی که باید بگویید این است: «من نمی‌فهمم چه می‌گویی» و او می‌داند چه باید بکند. او بارها و بارها تلاش خواهد کرد تا زمانی که به لحن درستی برسد، زیرا می‌داند که تا زمانی که خواسته‌اش را درست مطرح نکند، به آن نخواهد رسید.

حالا که با این مثال مطلب روشن‌تر به نظر می‌رسد با فهرستی از این جملات تاثیرگذار در ادامه آشنا می‌شوید.

گهواره نوزاد دلیجان مدل vira

۲,۵۶۰,۰۰۰

تومان

گهواره نوزاد مدل سنتی

۲,۷۹۶,۹۰۰

۲,۴۹۹,۲۸۰

تومان

۱. حرفت را متوجه نمی‌شوم

از این جمله در مثال بالا استفاده کردیم زیرا بسیار در تربیت کودک موثر است. پس از به کار گرفتن این جمله ممکن است این بازخورد را از اعضای دیگر خانواده بگیرید که بودن در کنار فرزندان شما چقدر خوب است زیرا آن‌ها ناله نمی‌کنند و نق نمی‌زنند. در آن لحظه، تمام وقت و تلاشی را که برای آموزش صحبت کردن به آن‌ها صرف کرده‌اید، در نظرتان می‌آید و متوجه می‌شوید که ارزشش را داشته است. ارتباطات آن‌ها باعث شده مردم از همراهی آن‌ها لذت ببرند. این یعنی پیروزی!

۲. هزینه‌‌اش را حساب کرده‌ای؟

هر چه مدت بیشتری با توجه فرزندتان را تربیت کنید، این کار بهتر جواب خواهد داد. پس از ماه‌ها و سال‌ها یادآوری پیامدهای خوب و بد، می‌توانید از این جمله برای متوقف کردن آن‌ها استفاده کنید. رفتار آن‌ها را با یک جمله اصلاح کنید و به جای رفتار

غیرمنطقی پاسخ مناسب دهید.

۳. این کاری است که می‌خواهی با تو انجام شود؟

اهمیت همدلی را یادآوری کنید. به کودک آموزش دهید که یک دقیقه بنشیند و فکر کند که آیا کاری که انجام می‌دهد تجربه‌ی مثبتی خواهد بود اگر برای او هم اتفاق بیفتد.

۴. این چیزی است که می‌خواهی به تو گفته شود؟

مانند شماره ۳، این جمله هم در تربیت کودک به خوبی کار می‌کند تا کودک شما به کلماتی که استفاده می‌کند فکر کند. پرسیدن این سوال از خود او را مجبور می‌کند که به طور عینی درباره‌ی کلماتش فکر کند. اگر کسی آن‌ها را به من می‌گفت چه؟ چه احساسی خواهم داشت؟ وای، این درد دارد، من نباید این کلمات را به دیگران بگویم.

۵. این چیزی نیست که تو هستی

این یکی دیگر از جملاتی است که وقتی با فرزندپروری با توجه همراه شود عالی عمل می‌کند. وقتی زمان زیادی را صرف آموزش کودکی کرده‌اید و به او اصولی آموخته‌اید این جمله به او یادآوری می‌کند که اعمالش را با آن اصول مطابقت دهد.

۶. حالا باید تربیت کودک

مثال must & now را اجرا کنید. در این مثال از مردی که صحبت می‌شود که از او خواسته شد فرآیندهایی را برای کمک به ارتش در آموزش نیروهای جدید ارائه دهد. او دریافت که وقتی یک شخصیت مقتدر دستورات را ارائه می‌دهد، آن دستورات باید کاملاً واضح باشند. به این معنی که شما باید دقیقاً بگویید که چه کاری می‌خواهید انجام شود و چه زمانی می‌خواهید انجام شود. به عنوان مثال، استفاده از کلمات «باید همین الان به رختخواب بروی» به فرزندتان اجازه می‌دهد بداند که اکنون زمان خواب غیرقابل چانه‌زنی است. هر چیزی خارج از این برای کودک خسته‌کننده است و انجام کار درست را برای او دشوار می‌کند.

۷. من می‌خواهم بگویم بله

فرض کنید که کودک شما می‌خواهد با لگوهایش بازی کند اما بعد از اتمام بازی آن‌ها را جمع نمی‌کند. تمام تلاشتان را بکنید که تا آنجا که ممکن است به سرگرمی و پیوندتان با کودک، آری بگویید. اما اگر او بعد از بازی هر بار اتاقش را جمع نکرد، صحبت کنید که چگونه دیگر به بازی بله نخواهید گفت تا زمانی که شروع به نشان دادن مسئولیت بیشتری کند. اجازه دهید فرزندتان مسئول گرفتن «بله» باشد!

۸. من تو را بیش از این دوست دارم که به تو اجازه انجام این کار را بدهم

به بچه‌هایتان این را بگویید: اگر ببینم که به سمت پرتگاه می‌روی، تا آنجا که می‌توانم سریع می‌دوم و به خاطر اینکه سقوط نکنی هر طور که لازم باشد با تو برخورد می‌کنم. عشق به کسی اجازه نمی‌دهد که راحت اشتباه کسی را تماشا کند که دوستش دارد.

۹. مجبور نیستی بفهمی

والدین مرتب در دام این تصور کاذب گرفتار می‌شوند که باید همه چیز را برای فرزندانشان توضیح دهند. این کار را نکنید. بسیار خوب است که درباره‌ی اینکه خانواده‌‌تان از چه چیزی دفاع می‌کند، چرا کارهایی که انجام می‌دهید را انجام می‌دهید و دیدگاه شما در کل چیست، بحث کنید. با این حال، توانایی‌های شناختی متنوعی وجود دارد که کودک شما هنوز به آن‌ها دست نیافته است. بنابراین تلاش برای توضیح دادن هر تصمیمی که می‌گیرید در تربیت کودک اتلاف وقت است و نتیجه معکوس دارد زیرا فقط باعث عصبانیت بچه می‌شود.

۱۰. نه

اطلاعات زیادی درباره‌ی اینکه چه چیزی والدگری خوب است و چه چیزی نیست وجود دارد. و درباره‌ی اینکه چه چیزی برای فرزند شما خوب است و چه چیزی نیست. یکی از این موضوعات درباره‌ی استفاده از کلمه «نه» در تعامل با فرزندتان است. در نظر داشته باشید که فرزند شما به دلایل مختلف تا پایان عمرش نه‌های بسیاری خواهد شنید. گاهی اوقات پاسخ فقط نه است؛ وقتی پول کافی وجود ندارد، زمانی که تشخیص پزشکی خوب نیست، زمانی که او به مهمانی دعوت نشده و… . یک کودک کاملاً سالم و منظم می‌داند که چگونه نه را پردازش کند.

۱۱. می‌دانم، سخت است

این جمله همراه با چهره‌ی ناراحت صمیمانه و نوازش شانه‌ها، می‌تواند کمک زیادی به آرام‌کردن کودکی که احساسات زیادی دارد، بکند، زیرا حس او را تصدیق می‌کند. اعتبار دادن به احساسات می‌تواند به فرزند شما کمک کند تا به جای احساس گیر افتادن، از احساسات دشوار عبور کند.

۱۲. دوباره امتحان کن

این یکی برای بسیاری از انواع رفتارهای ناخواسته مثل فریاد زدن، گرفتن یک اسباب‌بازی از دست کسی یا بی‌ادبی، جذابیت خوبی دارد. اگر بچه‌ها احساس کنند کنترلی روی موقعیتی دارند، می‌توانند همکاری بیشتری داشته باشند. بنابراین گفتن چیزی شبیه به این یا «بیایید یک بار دیگر انجام دهیم» به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا بدون اینکه احساس گناه کنند، رفتار متفاوتی داشته باشند.

۱۳. من چی گفتم؟

نحوه‌ی گفتن این یکی بسیار مهم است، زیرا اگر مراقب نباشید ممکن است توهین‌آمیز به نظر برسد. و اگر احساسات شما تشدید شود، احساسات فرزندتان نیز افزایش می‌یابد. اما اینکه واقعاً از او بخواهید آنچه را که گفتید به شما بگوید، راه خوبی برای یادآوری کارهایی است که قرار است انجام دهد.

ظرف غذای 3 تکه کودک لیلیان مدل پازل

۱۹۹,۰۰۰

۱۵۹,۰۰۰

تومان

قمقمه کودک دیلر مدل D2314-B گنجایش 350 میلی لیتر

۶۳۸,۰۰۰

۵۴۲,۳۰۰

تومان

۱۴. چگونه درخواست کنیم؟

این که بچه‌ها آدابشان را به خاطر بسپارند، یک نبرد مداوم است. اما به جای نق زدن که می‌تواند باعث واکنش سرکشی کودک شود، به او کمک کنید قوانین را با یک سؤال آرام به خود یادآوری کند.

سخن آخر برای تربیت کودک عالی

ما معتقدیم تعدادی از اصول فرزندپروری وجود دارد که در صورت به کارگیری آن‌ها ممکن است تلاش‌های فرزندپروری شما را بسیار بیشتر از آنچه در رسانه‌های اجتماعی می‌شنوید مؤثر کند. حقیقت این است که خانواده‌هایی هستند که از سطحی از شادی و آرامش برخوردارند که دیگران نمی‌دانند در این سطح هم ممکن است. اسرار آن‌ها پوشیده نیست. آنها در دسترس شما هستند.

گاهی اوقات در تربیت کودک فقط باید به خود یادآوری کنیم که یک نفس عمیق بکشیم و بالغانه رفتار کنیم. گاهی تنها چیزی که نیاز داریم این است که فقط چند کلمه بگوییم.

منبع: MamaDuck

[ad_2]

منبع:دیجی کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *