خودرو و وسایل نقلیه

فروش موستانگ شلبی GT500 کانورتیبل 1970 کمیاب با قیمت 260 هزار دلار

[ad_1]

از موستانگ GT500 کانورتیبل مدل ۱۹۷۰ کمتر از ۴۰ دستگاه ساخته شد که یکی از آن‌ها با شرایط عالی و بازسازی کامل، با قیمت ۲۶۰ هزار دلار فروخته شده است.

افسانهٔ شلبی و فورد در سال ۱۹۶۲ آغاز شد یعنی زمانی که کارول شلبی پیشرانه‌های V8 فورد را روی AC Ace بریتانیایی نصب کرد. کارول همچنین به فورد در طراحی GT40 که برندهٔ لمان شد کمک کرد اما مهم‌تر از همهٔ این‌ها، خلق یک سری موستانگ‌های تقویت‌شده از طریق همکاری فورد و شلبی بود. این اتفاق اولین بار در سال ۱۹۶۵ با ساخت شلبی GT350 رخ داد که کمتر از یک سال پس از آغاز تولید موستانگ راهی بازار شد.

در سال ۱۹۶۷ مدل قوی‌تر GT500 هم ارائه شد که برخلاف GT350، یک ماسل کار تمام‌عیار با پیشرانهٔ V8 بلوک بزرگ بود. این موتور ۷ لیتری از سری FE، با ۳۵۵ اسب بخار قدرت، GT500 را به قوی‌ترین موستانگ آن زمان تبدیل کرد. بااین‌حال، GT500 عمر کوتاهی داشت زیرا شلبی در سال ۱۹۶۹ به همکاری خود با فورد پایان داد و این مدل کنار رفت تا اینکه در سال ۲۰۰۵ دوباره احیا شد. درمجموع در نسل اول موستانگ، تنها ۵,۴۶۴ دستگاه GT500 ساخته شد.

از این تعداد، ۲,۰۵۰ دستگاه در سال ۱۹۶۷ ساخته شد که همهٔ آن‌ها به‌جز دو نمونه، کوپهٔ فست‌بک بودند. در سال ۱۹۶۸ نیز ۱,۵۴۲ دستگاه GT500 ساخته شد. در این سال فورد نسخهٔ کانورتیبل را به‌صورت تولیدی ارائه کرد و ۴۰۲ دستگاه از آن تحویل خریداران شد. در سال ۱۹۶۹ هم پیش از آنکه شلبی به همکاری پایان دهد، ۱,۸۷۲ دستگاه GT500 ساخته شد. هرچند این خودرو در سال ۱۹۷۰ هم به بازار عرضه شد اما در این سال هیچ نمونه‌ای از GT500 ساخته نشد بلکه فورد نمونه‌هایی را عرضه کرد که در سال ۱۹۶۹ فروش نرفته بودند.

این نمونه‌ها با چند تغییر ظاهری مثل اسپلیتر جلو و نوارهای مشکی روی کاپوت ارائه شدند و در دیگر قسمت‌ها با GT500 و GT350 مدل ۱۹۶۹ که تفاوت چشمگیری با موستانگ معمولی داشتند یکسان بودند. گفته می‌شود تنها ۲۸۶ دستگاه GT500 مدل ۱۹۷۰ فروخته شده که این مدل را به کمیاب‌ترین نمونه GT500 تبدیل می‌کند. دقیقاً مشخص نیست که از این تعداد چند دستگاه کانورتیبل بوده اما این تعداد به‌احتمال‌زیاد کمتر از ۴۰ دستگاه است و نمونهٔ قرمزرنگی که در اینجا می‌بینید یکی از آن‌ها است. این خودرو با قیمتی بیش از یک‌چهارم میلیون دلار فروخته شده است.

اما چه چیزی این شلبی را این‌قدر ارزشمند کرده است؟ یکی از دلایل این موضوع بازسازی کامل خودرو است که با جدا کردن اتاق از شاسی صورت گرفته است. به همین دلیل، بیرون و داخل خودرو بدون کوچک‌ترین ایرادی به نظر می‌رسد. یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب این GT500 برخورداری از پکیج درگ سوپر کبرا جت است که ویژگی بسیار کمیابی در کل شلبی‌های نسل اول محسوب می‌شود. این پکیج با میل‌لنگ و فلایویل ارتقاءیافته، خنک‌کنندهٔ روغن و قفل کشش دیفرانسیل، خودرو را برای درگ مناسب‌تر کرده و پیشرانهٔ کبرا جت را هم به سوپر کبرا جت تبدیل می‌کرد.

همهٔ این ویژگی‌ها باعث شدند این خودرو در حراجی کانزاس سیتی ۲۰۲۳ با قیمت ۲۶۰ هزار دلار فروخته شود که یک رکورد برای شلبی GT500 مدل ۱۹۷۰ محسوب می‌شود. این موستانگ پس از فورد GT مدل ۲۰۰۵ که با قیمت ۴۲۹ هزار دلار فروخته شد، دومین خودروی گران‌قیمت حراجی مذکور محسوب می‌شود. رتبهٔ سوم را هم یک دوج چلنجر دیمن ۱۷۰ با قیمت ۲۱۴,۵۰۰ دلار از آن خود کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۴ رای

[ad_2]

پدال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *