خودرو و وسایل نقلیه

مقایسه تسلا سایبرتراک سایبربیست با رقبای برقی 100 هزار دلاری

[ad_1]

در اینجا تسلا سایبربیست ۸۴۵ اسب بخاری را با قوی‌ترین و گران‌ترین نسخهٔ رقبای اصلی شامل شورلت سیلورادو EV، فورد F150 لایتنینگ، جی‌ام‌سی هامر EV، ریویان R1T و رم REV مقایسه کرده‌ایم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

سرانجام نسخهٔ تولیدی تسلا سایبرتراک معرفی شد و حالا می‌توانیم مشخصات فنی آن را با رقبا مقایسه کنیم. نسخهٔ پایهٔ دیفرانسیل عقب سایبرتراک در سال ۲۰۲۵ عرضه می‌شود و در حال حاضر خانوادهٔ این پیکاپ به مدل میانی دو موتوره و نسخهٔ پرچم‌دار سه موتوره سایبربیست محدود می‌شود. ما در این مقایسه نسخهٔ سایبربیست را در برابر رقبای اصلی آن در بخش شلوغ پیکاپ‌های الکتریکی ۱۰۰ هزار دلاری قرار داده‌ایم که شامل نسخه‌های بالا ردهٔ شورلت سیلورادو EV، فورد F150 لایتنینگ، جی‌ام‌سی هامر EV، ریویان R1T و رم REV می‌شود.

تسلا سایبرتراک سایبربیست

قیمت ۹۹,۹۰۰ دلار
شتاب صفر تا ۹۶ ۲.۶ ثانیه
قدرت ۸۴۵ اسب بخار
قوای محرکه سه موتوره
برد ۵۱۵ کیلومتر
ظرفیت بار ۱۱۳۵ کیلوگرم
ظرفیت یدک کشی ۵۰۰۰ کیلوگرم

میدانیم که مشخصات نسخهٔ تولیدی سایبرتراک بسیار پایین‌تر از وعده‌هایی است که در سال ۲۰۱۹ داده شد. به‌عنوان‌مثال، برد نسخهٔ سایبربیست از ۸۰۵ کیلومتر به ۷۱۰ کیلومتر کاهش پیدا کرده است و این رقم هم با سفارش باطری‌های اضافی ارائه خواهد شد که فضای بار را کاهش می‌دهد (برد با باطری استاندارد تنها ۵۱۵ کیلومتر است). علاوه بر این، ظرفیت یدک کشی ۶۳۵۰ کیلوگرمی هم حالا به ۵ تن کاهش یافته است. بااین‌حال، ظرفیت بار ۱۱۳۵ کیلوگرمی سایبربیست تقریباً دو برابر هامر است و با ۸۴۵ اسب بخار قدرت، ظرف تنها ۲.۶ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. این پرفورمنس در کنار قیمت رقابتی، ظاهر دیوانه‌وار و ویژگی‌های جالبی مثل بدنهٔ ضدگلوله، سایبرتراک را به هیجان‌انگیزترین اتفاق در دنیای پیکاپ‌ها پس از سال‌ها تبدیل کرده است.

فورد F150 لایتنینگ پلاتینوم

قیمت ۹۱,۹۹۵ دلار
شتاب صفر تا ۹۶ زیر ۴ ثانیه
قدرت ۵۸۰ اسب بخار
قوای محرکه دو موتوره
برد ۴۸۰ کیلومتر
ظرفیت بار ۸۸۵ کیلوگرم
ظرفیت یدک کشی ۳۸۵۵ کیلوگرم

اصلی‌ترین رقیب سایبرتراک هم به دلیل افزایش شدید هزینهٔ متریال، با رشد قیمت چشمگیری مواجه شده اما همچنان می‌توان F150 لایتنینگ پایه را با قیمتی زیر ۵۰ هزار دلار خرید درحالی‌که یک نسخهٔ میانی با برد ۵۱۵ کیلومتری هم زیر ۷۰ هزار دلار قیمت دارد. ظاهر معقول لایتنینگ نیز برای برخی از خریداران جذاب خواهد بود و اتاق بار بزرگ و صندوق جلویی که دو برابر سایبرتراک ظرفیت دارد هم از دیگر ویژگی‌های آن هستند. بااین‌حال، F150 در تیپ‌های بالایی در برابر تسلا حرفی برای گفتن ندارد. قیمت تیپ پرچم‌دار پلاتینوم پیکاپ الکتریکی فورد ۹۲ هزار دلار است که چندان از سایبربیست ارزان‌تر نیست اما قدرت بسیار کمتری دارد زیرا از همان قوای محرکهٔ ۵۸۰ اسب بخاری استفاده می‌کند که در تیپ XLT با ۲۲ هزار دلار قیمت کمتر هم ارائه می‌شود. تیپ پلاتینوم همچنین ۳۵ کیلومتر برد کمتری نسبت به XLT دارد و از ظرفیت یدک کشی ۴۵۴۰ کیلوگرمی آن‌هم بی‌بهره است.

شورلت سیلورادو EV RST

قیمت ۱۰۵,۰۰۰ دلار
شتاب صفر تا ۹۶ زیر ۴.۵ ثانیه
قدرت ۷۵۵ اسب بخار
قوای محرکه دو موتوره
برد ۶۴۵ کیلومتر
ظرفیت بار ۵۹۰ کیلوگرم
ظرفیت یدک کشی ۴۵۳۵ کیلوگرم

کسانی که به طراحی بحث‌برانگیز سایبربیست علاقه‌ای ندارند می‌توانند سراغ شورلت سیلورادو EV در نسخهٔ RST یا پسرعموی آن، جی‌ام‌سی سی‌یرا EV بروند. این پیکاپ روی پلت‌فرم اولتیوم جنرال موتورز ساخته شده و به لطف قابلیت شارژ سریع ۳۵۰ کیلوواتی، با تنها ۱۰ دقیقه شارژ ۱۶۰ کیلومتر به برد آن اضافه می‌شود. برد کلی RST هم به ۶۴۵ کیلومتر می‌رسد. به گفتهٔ شورلت، این پیکاپ ظرف ۴.۵ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد اما با توجه به قدرت ۷۵۵ اسب بخاری و ادعای شتاب زیر ۴ ثانیهٔ فورد برای لایتنینگ با قدرت بسیار کمتر، این عدد کاملا محافظه‌کارانه به نظر می‌رسد. سیلورادو EV همچنین از ویژگی هوشمندانه دیوارهٔ میانی بازشو برخوردار است که امکان حمل بارهای طویل را فراهم می‌کند. بااین‌حال، ظرفیت بار ۵۹۰ کیلوگرمی RST بسیار از سایبربیست کمتر است درحالی‌که قیمت بسیار گرانی هم دارد.

جی‌ام‌سی هامر EV 3X

قیمت ۱۰۴,۶۵۰ دلار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۰ ثانیه
قدرت ۱۰۰۰ اسب بخار
قوای محرکه سه موتوره
برد ۶۱۵ کیلومتر
ظرفیت بار ۵۹۰ کیلوگرم
ظرفیت یدک کشی ۳۸۵۵ کیلوگرم

هامر EV هم روی همان پلت‌فرم اولتیوم سیلورادو ساخته شده اما در نسخهٔ پرچم‌دار ۳X، بجای دو موتور از سه موتور الکتریکی بهره می‌برد که ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کنند و با وجود وزن بسیار سنگین بیش از ۴ تن، پیکاپ هامر را ظرف تنها ۳ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسانند. هامر همچنین به لطف ویژگی کراب‌واک می‌تواند کارهای جالبی مثل حرکت به‌صورت مورب انجام دهد. بااین‌حال، هامر در وظایف یک پیکاپ اصلا توانمند نیست زیرا ظرفیت بار آن تنها ۵۹۰ کیلوگرم است و اتاق بار ۱۵۲ سانتی‌متری آن‌هم از برخی رقبا کوتاه‌تر است.

ریویان R1T چهار موتوره

قیمت ۸۷,۰۰۰ دلار
شتاب صفر تا ۹۶ ۳.۰ ثانیه
قدرت ۸۳۵ اسب بخار
قوای محرکه چهار موتوره
برد ۵۳۰ کیلومتر
ظرفیت بار ۸۰۰ کیلوگرم
ظرفیت یدک کشی ۵۰۰۰ کیلوگرم

ریویان R1T با طراحی منحصربه‌فرد قسمت جلو، بدون آنکه مثل سایبرتراک عجیب‌وغریب باشد، از دیگر پیکاپ‌ها متمایز به نظر می‌رسد اما ویژگی منحصربه‌فرد این پیکاپ، قوای محرکهٔ چهار موتورهٔ آن است که با فراهم کردن شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر ۳ ثانیه‌ای، تا پیش از معرفی سایبربیست، R1T را به سریع‌ترین پیکاپ بازار تبدیل کرده بود. هرچند ظرفیت بار این پیکاپ از رقیب تسلایی کمتر است اما ظرفیت یدک کشی یکسانی با سایبرتراک دارد و بالاترین نسخهٔ آن با قیمت ۸۷ هزار دلار، با اختلاف قابل‌توجهی ارزان‌تر است.

رم ۱۵۰۰ REV

قیمت ۹۵,۰۰۰ دلار
شتاب صفر تا ۹۶ ۴.۴ ثانیه
قدرت ۶۵۵ اسب بخار
قوای محرکه دو موتوره
برد ۸۰۰ کیلومتر
ظرفیت بار ۱۲۲۵ کیلوگرم
ظرفیت یدک کشی ۶۳۵۰ کیلوگرم

تمام اعدادی که در جدول بالا ذکر شده‌اند تخمینی هستند زیرا هرچند رم ۱۵۰۰ REV ابتدای امسال معرفی شد اما تا پایان سال ۲۰۲۴ راهی بازار نخواهد شد و به همین دلیل مشخصات آن فعلاً دقیق اعلام نشده است. بااین‌حال، با توجه به این اعداد، REV ارزش انتظار خواهد داشت. فقط به برد، ظرفیت بار و ظرفیت یدک کشی این پیکاپ نگاه کنید که هیچ رقیبی نمی‌تواند به آن‌ها نزدیک شود. رم فعلاً فقط یک قدرت ۶۵۵ اسب بخاری را برای این پیکاپ الکتریکی اعلام کرده است اما قرار است REV در چند نسخه به بازار عرضه شود.

Loading ... Loading …

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۴ رای

[ad_2]

پدال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *