بررسی محصولات

آموزش کامل نحوه شستن کوله کوهنوردی به 2 روش؛ معرفی نکات مراقبتی • دیجی‌کالا مگ

نحوه شستن کوله کوهنوردی به دو روش سطحی و عمیق

[ad_1]

کثیف شدن کوله‌ی کوهنوردی، یک اتفاق طبیعی برای افرادی است که در کوهنوردی و پیاده‌روی‌ها به ‌صورت مداوم از آن استفاده می‌کنند. کوله‌پشتی کوهنوردی، یکی از تجهیزات مهم برای افراد کوهنورد است که نیاز به مراقبت و نگهداری درست دارد. نحوه شستن کوله کوهنوردی، یکی از عوامل مهم در نگهداری و تمیز کردن آن است. برای تمیز کردن لکه‌های کوچک و سطحی، از روش شست‌وشوی سطحی با دستمال نم‌دار و برای از بین بردن آلودگی و کثیفی‌های زیاد از روش شستن عمیق استفاده می‌کنیم.

در ابتدا ممکن است کار بزرگ و سختی به نظر برسد، اما در این مقاله، هر دو روش را به‌صورت ساده آموزش داده و نکات مراقبتی از کوله‌پشتی کوهنوری را بیان می‌کنیم.

لوازم لازم برای شست‌وشوی کوله‌ی کوهنوردی

برای شست‌و‌شوی کوله‌پشتی کوهنوردی با دست، نیاز به لوازمی مانند شوینده بدون بو و ملایم، اسفنج یا مسواک نرم و یک پارچه‌ نخی دارید. درصورتی که دستمال میکروفایبر داشتید بهتر است از آن استفاده کنید؛ این نوع دستمال به دلیل داشتن پرزهای نانو، مناسب شست‌وشوی کوله کوهنوردی است. همچنین بهتراست از شوینده‌های مخصوص شستن کوله‌پشتی برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

کوله پشتی کوهنوردی 60 لیتری فیرو پلاس مدل FP011

۷۹۸,۰۰۰

۷۰۹,۰۰۰

تومان

کوله پشتی کوهنوردی 65 لیتری مدل MSK

شستن سطحی و ملایم کوله‌پشتی کوهنوردی با دست

طریقه شستن کوله کوهنوردی با دست

گاهی اوقات کوله‌پشتی شما خیلی کثیف نیست و فقط کمی لکه یا گردوغبار سطحی روی آن ایجاد شده است؛ در این مواقع می‌توانید از روش شست‌و‌شوی سریع استفاده کنید. در ادامه نکات لازم برای شست‌وشوی سطحی کوله‌پشتی کوهنوردی را بیان می‌کنیم:

 • همه‌ی جیب‌های کوله‌‌پشتی خود را خالی کرده و زیپ‌های آن را بازکنید. سپس کوله را وارونه کنید و آن را حسابی تکان دهید؛ با این کار از شر شن و خاک خلاص می‌شوید. بهتر است این کار را در بیرون از محیط اتاق انجام دهید، اما اگر در داخل خانه هستید، ازیک سطل زباله یا یک کیسه پلاستیکی بزرگ استفاده کنید.
 • برای پاک کردن فضای داخلی کوله، احتیاجی به شوینده نیست؛ فقط از یک اسفنج تمیز و کمی نم‌دار برای پاک کردن درون کوله‌پشتی کوهنوردی خود استفاده کنید. اطمینان پیدا کنید که همه‌ی گوشه‌ها، لبه‌های داخلی و جیب‌ها را پاک‌کرده‌اید.
 • از یک اسفنج تمیز، آغشته به مواد شوینده ملایم مثل مایع ظرف‌شویی یا صابون برای پاک کردن فضای خارجی کوله‌پشتی استفاده کنید. اسفنج کف‌دار را به‌ آرامی روی لکه یا نقطه‌ آلوده بکشید تا سطح بیرونی کوله تمیز شود؛ سپس از یک دستمال تمیز که با آب سرد مرطوب شده برای پاک کردن کف و مواد شوینده فضای بیرونی استفاده کنید.
 • کوله را درجایی دور از نور مستقیم خورشید به ‌صورت وارونه آویزان کنید، تا به‌آرامی خشک شود؛ البته در صورت داشتن راهنمای شست‌وشوی محصول، بهتر است آن را بخوانید و طبق دستورالعمل انجام دهید.

مراحل بالا راهنمای کلی شست‌وشوی کامل کوله کوهنوردی با دست است. توصیه می‌شود حتما راهنمای شست‌وشوی کوله کوهنوردی را بخوانید؛ زیرا برخی برندها، روش شستن متفاوتی برای کوله‌های خود پیشنهاد می‌دهند. همان‌طور که گفته شد، برای تمیز کردن لکه‌های کوچک، استفاده از یک پارچه مرطوب و صابون ملایم کافی است. این فرآیند ساده به‌تنهایی معجزه می‌کند، اما همیشه کافی نیست. برای لکه‌ها و آلودگی‌های عمیق‌تر، باید از روش دیگری استفاده کنیم که در ادامه توضیح خواهیم داد.

طریقه‌ی شستن کوله کوهنوردی به روش عمیق

برخی مواقع، پس از یک سفر هیجان‌انگیز یا بعد مدت‌ها استفاده از کوله‌پشتی کوهنوردی، آلودگی و کثیفی زیادی روی کوله مشاهده می‌کنید و لکه‌های سخت و گل موجود روی کوله به‌ آسانی از بین نمی‌روند؛ در این مواقع باید از روش شست‌وشوی عمیق برای تمیز کردن کوله مخصوص کوهنوردی استفاده کنید. در ادامه مراحل کامل این روش را توضیح می‌دهیم:

 • ابتدا جیب‌های کوله را کالا خالی کرده و به‌ صورت برعکس تکان دهید تا همه لوازم و خاک ریزه‌ها خارج شود. درصورتی‌که خیلی آلوده بود، می‌توانید از جاروبرقی برای تمیز کردن فضای داخلی کوله‌پشتی استفاده کنید.
 • اگر امکان جدا کردن اجزای کوله را داشتید، آن را جدا کرده و به صورت مجزا، با اسفنج و کمی ماده شوینده زیر آب بشویید.
 • به‌طورکلی اگر بخش‌های فلزی یا قسمت‌های جداشونده در کیف شما وجود دارد، حتما قبل از شست‌وشوی کوله کوهنوردی آن را جدا کنید؛ برای این کار حتما بخش راهنمای محصول کوله خود را بخوانید تا اگر امکان داشت اجزا را جدا کنید.
 • حالا یک وان حتما یا لگن بزرگ را با تقریبا ۶ لیتر آب ولرم پرکنید و مواد شوینده را داخل آن بریزید توجه کنید که مواد شوینده فاقد سفیدکننده و ترکیب‌های سنگین باشند؛ چون ممکن است به کیف آسیب بزنند.
 • سپس کوله را در آب بیندازید و حسابی بچرخانید تا همه‌ی قسمت‌ها به ترکیب آب و شوینده آغشته شود. بعد ازاینکه خوب خیس شد با استفاده از یک اسفنج یا مسواک نرم به آرامی لکه‌ها را تمیز کنید.
 • بعد از تمیزکاری، کوله‌پشتی را با آب سرد آبکشی کرده و خوب بشویید. در صورت نیاز مراحل آبکشی را دو بار انجام دهید تا همه‌ی مواد شوینده از بین برود.
 • برای خشک کردن، حتما نوشته راهنمای محصول را مطالعه کنید و طبق آن مراحل خشک کردن را انجام دهید. درصورتی‌که دستورالعمل مشخصی برای خشک کردن کوله همراه آن نبود، کوله‌پشتی کوهنوردی خود را برعکس، در جایی خنک و سایه آویزان کنید تا به‌طور طبیعی خشک شود. هرگز کوله خیس را در خشک‌ کن قرار ندهید و به‌هیچ‌ وجه قبل از اینکه کامل خشک شود، آن را در کاور مخصوص نگذارید؛ استفاده از کاور و بسته‌بندی مخصوص برای کوله خیس، باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود.

در آخر، دیگرمهم نیست که کوله‌پشتی شما چقدر کثیف بود، بعد از شست‌وشو با این روش ظاهر و بویی کاملا نو می‌دهد. می‌توانید به راحتی برای سفر بعدی از آن استفاده کنید.

کوله پشتی کوهنوردی فری نایت مدل FK0399

کوله‌پشتی کوهنوردی را با ماشین لباسشویی بشوییم؟

بیشتر کوله‌های مخصوص کوهنوردی را نباید در ماشین لباسشویی شست. فقط زمانی باید کوله‌پشتی را در ماشین بشویید که دستورالعمل شست‌وشو روی برچسب محصول این نکته را گفته باشد. اگرچه انداختن کیف در ماشین لباسشویی بسیار ساده‌تر به نظر برسد، اما احتمال آسیب دیدن کوله‌پشتی در این روش خیلی بیشتراست.

کوله پشتی کوهنوردی 40 لیتری مدل KH-9252

نحوه شستن کوله کوهنوری با ماشین لباسشویی

 شستشوی کوله کوهنوردی با ماشین لباسشویی

اگر کوله‌پشتی شما قابل شست‌وشو با ماشین لباسشویی است، باید نکات مهمی را رعایت کنید تا مراحل شستن به درستی انجام شود و کوله آسیب نبیند. برای شستن کوله‌پشتی کوهنوردی با ماشین لباس‌شویی موارد زیر را رعایت کنید:

 • نباید کوله را همراه بقیه لباس‌هایتان در ماشین لباس‌شویی بشویید.
 • از شوینده‌های ملایم و مخصوص استفاده کنید.
 • همه جیب‌ها را بازکنید و کوله‌پشتی خود را کاملا خالی کنید. اگر کوله‌پشتی شما دارای فریم فلزی جداشونده است، آن را بردارید.
 • بهتر است قبل از شستن یک بار ماشین لباس‌شویی خالی را روشن کنید تا شوینده‌های باقی مانده از قبل کاملا از بین بروند.کوله‌پشتی خود را در یک روبالشی یا کیسه لباسشویی قرار دهید. این کار از کوله‌پشتی و ماشین لباسشویی شما محافظت می‌کند.
 • ماشین لباس‌شویی را روی دور آهسته و به همراه آب سرد تنظیم کنید.
 • پس از اتمام کار، کوله‌پشتی خود را دور از نور خورشید، وارونه آویزان کنید تا در هوای آزاد یا دمای محیط خشک شود. از خشک کردن با سشوار یا روی رادیاتور خودداری کنید؛ گرمای زیاد باعث آسیب زدن به پارچه کوله می‌شود.
 • برای جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع و خراب شدن کوله، اجازه دهید کاملا خشک شود و سپس آن را در کاور یا بسته‌بندی مخصوص خود قرار دهید.

با رعایت نکات گفته شده، کوله خود را با احتیاط در ماشین لباسشویی بشویید. به‌طورکلی حتی اگر کوله‌پشتی شما قابل شست‌وشو با ماشین لباسشویی باشد، شستن آن با دست گزینه بهتری است؛ شست‌وشو با دست، باعث کارکرد طولانی کوله کوهنوردی می‌شود و از آسیب دیدن آن جلوگیری می‌کند.

نکات مهم برای مراقبت از کوله کوهنوردی

نگهداری درست، یک نکته مهم در مراقبت از کوله کوهنوردی

نگهداری درست کوله پشتی کوهنوردی، از تبدیل شدن آسیب‌های جزیی به مشکلات بزرگ جلوگیری می‌کند و باعث افزایش طول عمر آن می‌شود. در ادامه چند نکته ضروری برای نگهداری از کوله پشتی بیان می‌کنیم:

 • بررسی آسیب‌دیدگی‌ها: قبل و بعد از هر بار پیاده‌روی، کوله پشتی کوهنوردی خود را بررسی کنید و آسیب‌هایی جزیی مانند زیپ شکسته، بند شل یا سوراخ را قبل از تبدیل شدن به یک آسیب جدی برطرف کنید.
 • خشک نگه داشتن کوله پشتی کوهنوردی: کوله پشتی خیس، باعث رشد کپک و ایجاد بوی بد می‌شود. درنتیجه بعد از هر بار استفاده و شست‌وشو، کوله‌پشتی و فضای داخلی آن را کاملا خشک کنید.
 • استفاده از اسپری ضد آب: یک اسپری ضد آب از کوله پشتی شما در برابر آسیب رطوبت محافظت می‌کند و وسایل شما را خشک نگه می‌دارد.
 • تمیز کردن زیپ‌ها: هرازچند گاهی زیپ‌های کوله را تمیز کنید تا ماسه ریز و گردوغبار از بین بروند.
 • محل نگهداری درست: کوله پشتی را در یک محل تاریک که کمی هوا جریان دارد، قرار دهید. بهتر است کوله را خالی نگه دارید. همچنین کوله کوهنوردی را نباید در جاهایی مثل صندوق عقب خودرو نگهداری کرد؛ زیرا دما به ‌سرعت تغییر می‌کند و به آن آسیب می‌زند. از قراردادن کوله کوهنوردی در یک محیط مرطوب و گرم خودداری کنید، چون باعث رشد باکتری می‌شود.

چند وقت یک‌بار باید کوله‌پشتی کوهنوردی را بشوییم؟

تعداد دفعات شستن کوله کوهنوردی، بستگی به شرایط و دفعات استفاده از آن دارد. به‌طورکلی، باید کوله‌پشتی کوهنوردی خود را حداقل یک بار در سال، به صورت عمیق و کامل بشویید؛ اگر بسیار کثیف یا بدبو شد، بیشتر از یک بار این کار را انجام دهید تا خاک و سایر آلودگی‌ها را پاک کنید. همان‌طور که در مقاله توضیح دادیم برای از بین بردن لکه‌های سطحی از روش شست‌وشوی ملایم استفاده کنید. نکته مهم در هر روش شستن کوله کوهنوردی، توجه به برچسب و راهنمای محصول است؛ زیرا کوله برندهای مختلف با توجه به جنس آن روش‌های متفاوتی برای شستن دارد.

منبع: rei ، cravetheplanet ، deuter

[ad_2]

منبع:دیجی کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *