بررسی محصولات

10 بازی دورهمی برتر با کاغذ و قلم • دیجی‌کالا مگ

بهترین بازی ها با قلم و کاغذ

[ad_1]

بحث کردن، خندیدن و انجام بازی‌ فقط با قلم و کاغذ یک راه قدیمی و البته بسیار سرگرم‌کننده برای گذراندن وقت با خانواده و دورهمی‌ها است. چه در تعطیلات با هم باشید یا حتی به دلیل بیماری در خانه گیر کرده باشید، تمام افراد از خردسال گرفته تا نوجوان و بزرگسال از انجام چنین بازی‌هایی که نیاز به پیش‌نیاز و تجهیزات خاصی نظیر کنسول‌ها، رایانه‌های شخصی قدرتمند و حتی تلفن‌های هوشمند ندارند، لذت خواهند برد. اینگونه بازی‌ها همچنین بهترین راه برای دور کردن افراد برای مدتی از فضای مجازی است. در هر صورت اگر به دنبال بازی‌هایی برای تجربه با قلم و کاغذ با خانواده و دوستان خود هستید، در اینجا به آموزش چند بازی جذاب با کاغذ پرداخته‌ایم.


۱۰ بازی دورهمی برتر با کاغذ و قلم


۱۰. داستان نویسی؛ خلاقانه و خنده‌دار

داستان نویسی

مانند تمامی بازی‌های این لیست، تنها چیزی که برای این بازی نیاز دارید یک مداد و یک تکه کاغذ است. طریقه‌ی انجام این بازی به این شکل است که یک نفر یک جمله از یک داستان را می‌نویسد. سپس کاغذ را به نفر بعدی می‌دهند تا آن جمله را ادامه دهد. در ادامه نفر بعدی تنها می‌تواند جمله‌ی آخر را ببیند زیرا کاغذ تا زده می‌شود. بازی به همین ترتیب ادامه می‌یابد تا زمانی که کاغذ پر شود، زمان تمام شود یا بازیکنان تصمیم بگیرند که آن را تمام کرده و داستان را بخوانند. زمانی که بازی تمام شود، داستان آنقدر خنده‌دار و عجیب خواهد بود که بدون شک می‌خواهید دوباره آن را بازی کنید و ببینید که این بار به چه نتیجه‌ای خواهید رسید.

۹. سودوکو؛ بازی با کاغذ و قلم برای تقویت ذهن

بازی با کاغذ

سودوکو نوعی جدول اعداد است که برای تجربه‌ی آن باید مقداری فسفر بسوزانید. در این بازی یک جدول ۹ در ۹ بزرگ داریم که در طول و عرض از سه جدول ۳ در ۳ تشکیل شده است. برخی از خانه‌ها جداول با اعداد پر شده‌اند که برای پر کردن دیگر خانه‌ها به کمک شما خواهند آمد. قانون اصلی پر کردن جدول این است که در هر ردیف عمودی و افقی و در هر مربع کوچک، از هر عدد یک تا نه تنها یک تکرار باید وجود داشته باشد. برای تجربه‌ی این بازی می‌توانید نمونه‌های مختلف آن را از اینترنت پیدا کنید و با همفکری دوستان و خانواده به حل آن بپردازید. این بازی به صورت تک نفره نیز قابل تجربه است.

۸. نقاش نابینا؛ بازی با قلم و کاغذ نشاط‌ آور و بامزه

بازی با کاغذ خنده دار

به طور کلی نسخه‌های مختلفی از بازی نقاش بینا وجود دارد که همه‌ی آن‌ها بازی‌های نشاط آوری هستند که برای مهمانی‌ها مناسب است. در نسخه‌ای که در این مقاله به آن می‌پردازیم، به هر یک از بازیکنان یک کاغذ داده می‌شود و سپس از آن‌ها خواسته می‌شود که یک شی انتخابی را که هر بار توسط یکی از بازیکنان انتخاب می‌شود، طراحی کنند. در نهایت هر کسی که نقاشی بهتری از آن شی بدون نگاه کردن به کاغذ بکشد، برنده خواهد شد.

۷. سیم؛ بازی با مهارت‌های ریاضی

سیم

بازی سیم برای تجربه توسط دو بازیکن مناسب است. این بازی شامل خطوط و مثلث‌هایی می‌شود که بسیار سرگرم‌کننده است. برای انجام این بازی یک شش ضلعی با یک نقطه در هر گوشه با مداد بکشید. سپس خطوطی بکشید که هر نقطه را به یکدیگر متصل می‌کند. پس از کشیدن خطوط، آماده‌ی بازی هستید. بازیکنان باید از یک ماژیک هایلایتر یا خودکارهای رنگی مختلف استفاده کنند تا این بازی راحت‌تر انجام شود. بازیکنان به نوبت یک خط را در هر دور رنگ‌آمیزی می‌کنند. حال اولین بازیکنی که یک مثلث کامل از رنگ خود ایجاد کند، بازنده است.

۶. داربازی؛ بازی با قلم و کاغذ واژه محور

بازی با کاغذ در خانه دونفره

این بازی جذاب از آن دست بازی‌هایی است که برای تقویت مهارت کودکان نیز قابل استفاده است. برای تجربه‌ی بازی، یک بازیکن به کلمه‌ای فکر کرده و یک سری خط تیره برای نشان دادن حروف می‌کشد. بازیکنان دیگر به نوبت حروف را حدس می زنند و برای هر حدس نادرست، قسمتی از بدن شخصیت آویزان، مطابق تصویر روی چوبه‌ی دار کشیده می‌شود. بازی ادامه می یابد تا کلمه به درستی حدس زده شود یا شکل آدمک آویزان کامل شود. بازی معمولا در شش مرحله به اتمام می‌رسد اما در صورت دشوار بودن کلمات می‌توانید تعداد مراحل را افزایش دهید.

۵. دوز؛ دوست‌داشتنی و کلاسیک

بازی با کاغذ قدیمی

دوز یک بازی قلم و کاغذی قدیمی است که تنها به صورت دو نفره می‌توان انجام داد. البته نسخه‌ی پیشرفته‌تر و جذاب‌تر آن به صورت یک بازی رومیزی نیز وجود دارد که می‌تواند عمق بیشتری به آن بدهد با این حال ما به نسخه‌ی ساده‌ی آن بسنده می‌کنیم. برای تجربه‌ی بازی ابتدا جدولی متشکل از ۳ مربع در طول و ۳ مربع در عرض بکشید. هر یک از بازیکنان علامتی برای خود انتخاب می‌کند. به عنوان مثال یکی دایره و یکی ضربدر را به عنوان علامت خود انتخاب کرده و سپس سعی می‌کند تا به صورت عمودی، افقی یا اریب، سه خانه را از شکل خود پر کند. هر کسی که به این هدف دست یابد برنده است.

۴. اسم روی پیشانی؛ یکی از بازی های کاغذی مفرح گروهی

بازی خانوادگی با کاغذ

در این بازی که مناسب جمع‌های بزرگ است، افراد روی یک کلمه به توافق رسیده و آن را روی کاغذ نوشته و به پیشانی یکی از بازیکنان می‌چسبانند. حال بازیکن ذکر شده باید با پرسیدن ۲۰ سؤال از بقیه‌ی افراد، کلمه را حدس بزند. اگر او نتوانست کلمه را حدس بزند، باید کلمه عوض شود و یک کلمه‌ی دیگر برای او در نظر گرفته شود. بهتر است برای اینکه بازی جذاب‌تر شود، از کلماتی استفاده شود که مضمون طنزی داشته یا به موردی خاص از زندگی آن فرد مرتبط باشد.

۳. نقطه بازی؛ یک بازی با کاغذ و قلم جذاب و ساده

نقطه بازی

این بازی با قوانین ساده، گزینه‌ای مناسب برای جمع‌های دو نفره به بالا است. برای تجربه‌ی این بازی کافیست تا بسته به تعداد بازیکنان، کاغذی را برداشته و آن را به صورت منظم پر از نقطه کنید. سپس هر بازیکن یک خودکار با رنگ دلخواه انتخاب کرده و در هر دور، دو نقطه را به یکدیگر وصل می‌کند. در صورت کنار هم قرار گرفتن ۳ خط، نفر بعدی می‌تواند خط چهارم را رسم کرده و ربع شکل گرفته را با علامت زدن مال خود نماید. هر کسی که یک مربع را از آن خود کند، جایزه گرفته و می‌تواند یک خط اضافی نیز رسم کند. در نهایت پس از تکمیل تمام مربع‌ها و پر شدن صفحه، بازیکنی که بیشترین مربع را از آن خود کرده باشد، برنده خواهد بود.

۲. کشتی‌های جنگی؛ یکی از بهترین بازی های کاغذی جنگی و سرگرم‌کننده

کشتی جنگی

این بازی رومیزی محبوب را می‌توان یکی از بازی های کاغذی جنگی و یکی از سرگرم‌کننده‌ترین بازی‌های دو نفره با کاغذ و قلم تبدیل کرد. در این بازی هر بازیکن یک صفحه دارای یک جدول (معمولا ۱۰ در ۱۰) دارد که ردیف‌های آن با اعداد و حروف انگلیسی نامگذاری می‌شوند. طریقه‌ی بازی به این صورت است که ابتدا هر بازیکن به طور پنهانی از دیگری در جدول خودی، یک کشتی به اندازه‌ی ۴ مربع، دو کشتی به اندازه‌ی سه مربع، سه کشتی به اندازه‌ی دو مربع و چهار کشتی به اندازه یک مربع می‌چیند. کشتی‌ها بهتر است که به هم نچسبند و حداقل یک خانه فاصله داشته باشند.

البته می‌توان گفت که تعداد کشتی‌ها و اندازه‌ی آن‌ها بسته به نظر دو بازیکن می‌تواند تغییر کند. سپس با شروع بازی هر بازیکن به طور نوبتی با گفتن مختصات شلیک، به منطقه ی بازیکن مقابل شلیک کرده و بازیکن مقابل اصابت شلیک یا عدم اصابت به کشتی را اعلام می‌کند. برای هر بار اصابت، یک نوبت شلیک دیگر به بازیکن جایزه داده می‌شود. در صورتی که تمام خانه‌های یک کشتی مورد اصابت قرار گیرد، آن کشتی غرق می‌شود. در نهایت فردی که زودتر تمام کشتی‌های حریف را غرق کند برنده است.

۱. اسم فامیل؛ بازی سرگرم‌کننده، آشنا و بسیار محبوب

اسم فامیل

اسم فامیل بدون شک یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین بازی‌های دورهمی با کاغذ و قلم در میان ایرانیان است که به راحتی می‌توانید در خانه آن را بازی کنید و بعید است که کسی راه و روش تجربه‌ی آن را بلد نباشد. در هر صورت این بازی را به صورت دو تا چند نفره می‌توان بازی کرد و محدودیت خاصی از این نظر وجود ندارد. برای تجربه‌ی بازی کافیست که ابتدا دسته‌های مختلف از نام گرفته تا حیوان، میوه و غیره را بسته به تمایل خود انتخاب کنید. در ادامه یک بازیکن به صورت دلخواه در نوبت خود یک حرف را انتخاب کرده و همه‌ی ستون‌ها را با کلماتی که تنها با آن حرف شروع می‌شوند، پر خواهند کرد.

هر کسی که زودتر از همه، تمام ستون‌ها را نوشته باشد، می‌تواند بازی را متوقف کرده و جلوی ادامه‌ی بازی بقیه را بگیرد. البته این موضوع گاهی توافقی است و بعضا زمان به خصوصی برای پر کردن ستون‌ها در نظر گرفته می‌شود. در انتها به ازای ستون‌های پر شده به بازیکنان امتیاز داده می‌شود و بازیکنی که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد، برنده خواهد بود. در صورتی که دو بازیکن از کلمه‌ی تکراری استفاده کرده باشند، امتیاز آن کلمه نصف خواهد شد. با این حال این بازی به شدت انعطاف‌پذیر است و قوانین آن بسته به نظر بازیکنان متفاوت است.

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازی

[ad_2]

منبع:دیجی کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *