بررسی محصولات

آیا استفاده دائمی از حالت ذخیره باتری موبایل مضر است؟ • دیجی‌کالا مگ

حالت ذخیره باتری

[ad_1]

احتمالا همین الان گوشی موبایل شما در حالت ذخیره باتری قرار گرفته و برای شما اهمیتی چندانی ندارد که باتری در این حالت قرار گرفته یا خیر. با این حال، آیا روشن باقی ماندن حالت ذخیره باتری در موبایل و تبلت به صورت دائمی زیان آور است؟ به بهانه‌ی پاسخ به این سوال قصد داریم در ادامه به طور مفصل در این رابطه توضیح می‌دهیم.

آیا باتری گوشی هوشمند، تبلت، ساعت هوشمند یا لپتاپ به نظر می‌رسد سریع‌تر از حالت طبیعی خالی می‌شود؟ در این حالت شما احتمالا تصمیم می‌گیرید حالت ذخیره باتری را فعال‌کنید که در گوشی‌های مختلف تحت عنوان Low-power یا Power-Saver شناخته می‌شود. اکثر کاربران هم بدون هیچ دلیل و هدفی این حالت ذخیره‌ی انرژی باتری را روشن باقی نگه می‌دارند. با این حال آیا بهره‌برداری از حالت ذخیره باتری در بلندمدت به باتری دستگاه آسیب وارد می‌کند؟ در ادامه، مزایا و معایب استفاده از حالت ذخیره باتری را بررسی می‌کنیم.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 CH دو سیم‌ کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 4 گیگابایت - نات اکتیو

۳۶,۳۰۰,۰۰۰

تومان

گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy S23 Ultra دو سیم کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 12 گیگابایت - ویتنام

۴۹,۹۹۹,۰۰۰

تومان

مزایا استفاده از حالت ذخیره باتری

بزرگترین منفعت روشن باقی ماندن همیشگی حالت ذخیره باتری در این موضوع خلاصه شده که شما می‌توانید از دستگاهتان در یک بازه بلندمدت‌تر استفاده کنید. دستگاهتان به طور هوشمند فعالیت برنامه‌های پس‌زمینه را خاموش یا محدود می‌کند و بر همین اساس، مدت زمان استفاده بیشتر خواهد شد. بنابراین، قابلیت روشن باقی ماندن همیشگی صفحه نمایش یا رفرش برنامه پس‌زمینه از مهم‌ترین راهکاریی است که گوشی موبایل برای ذخیره‌ی هر چه بیشتر باتری انجام می‌دهد.

گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy A14 دو سیم کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 4 گیگابایت - ویتنام

با استفاده از حالت ذخیره باتری، کمتر احتیاج پیدا می‌کنید تا دستگاه موبایل یا تبلت خود را شارژ کنید. به همین دلیل، اگر بیرون از منزل یا محیط اداری باشید، کمتر دغدغه‌ی پیدا کردن جایگاه شارژ دارید. شارژ کمتر دستگاه‌ها همچنین موجب بهینه‌سازی عمر مفید باتری تلفن همراه می‌شود. با وجود این که باتری‌ها به طور طبیعی با گذر زمان تخریب می‌شوند، با در نظر گرفتن عادت‌های صحیح برای شارژ می‌توان این پروسه‌‌ی اجتناپ ناپذیر را به طرز قابل توجهی کند ساخت.

یکی دیگر از مزیت‌‌های استفاده از حالت ذخیره باتری در کاهش مصرف دیتای موبایل خلاصه می‌شود. از آنجایی که دستگاه شما فعالیت‌های پس زمینه‌ و تطبیق‌پذیری اطلاعات را محدود می‌کند، دیتای اینترنت کمتری هم به مرور زمان مصرف می‌شود. این موضوع می‌تواند یک سود بسیار بزرگ باشد، اگر شما جزو کاربران پرمصرف اینترنت به حساب می‌آیید.

معایب استفاده از حالت ذخیره باتری

حالت ذخیره باتری

جدا از بحث مزیت‌های قابلیت ذخیره‌ی باتری، شما شاید نتوانید همیشه از گوشی خود در حالت ذخیره باتری به بهترین شکل ممکن لذت ببرید. صفحه نمایش شما تاریک‌تر از حالت عادی است، رابط کاربری گوشی هوشمند شما اگر پردازنده گوشی ضعیف باشد شاید مثل همیشه رسپانسیو نباشد. همچنین برنامه‌ها و قابلیت‌های ضروری نظیر GPS شاید به خوبی کار نکنند. در نتیجه‌‌‌ی عدم به‌روز رسانی اطلاعات نرم‌افزارهای پس‌زمینه، شما شاید اطلاعات مهمی مثل پیام‌ها، نوتیفیکیشن‌های مهم نرم‌افزارهای مختلف و حتی تماس‌ها را از دست دهید. شما همچنین شاید در اتصال به اینترنت با مکافات روبه‌رو شوید. با این حال، به نظر می‌رسد روشن باقی ماندن حالت ذخیره باتری به طور دائمی آسیبی به باتری گوشی هوشمند یا حتی لپتاپ القا نمی‌کند.

گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy A24 4G دو سیم کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 6 گیگابایت

در واقع، کاهش فشار به قطعات دستگاه موجب می‌شود تا مدیریت مصرف انرژی بهینه‌تر انجام شود. اگر باتری شما کمتر وارد چرخه‌های شارژ و دِشارژ شود، عمر باتری به مراتب بیشتر خواهد بود. با این اوصاف، متاسفانه مطالعات بسیار اندکی در این رابطه تا به حال منتشر شده است.

چه زمانی بهتر است حالت ذخیره باتری را فعال کنید؟

حالت ذخیره باتری

بر اساس مزایا و معایبی که اشاره کرده‌ایم، چطور شما باید از حالت ذخیره‌ی مصرف باتری استفاده کنید؟ با وجود این که چنین مسئله‌ای کاملا به فعالیت‌های شما بستگی دارد، یک موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است: همیشه روشن باقی ماندن حالت ذخیره‌ی باتری باعث می‌شود تا گوشی هوشمند، تبلت یا لپ‌تاپ شما کمتر هوشمند شود! قبل از روشن کردن این حالت سه مسئله‌ی زیر را بهتر است ابتدا بررسی کنید:

۱. شما می‌توانید حالت ذخیره‌ی باتری را زمانی که میزان باتری بسیار کم شده (برای مثال ۱۵ الی ۳۰)، فعال کنید تا خیلی سریع باتری گوشی خالی نشود. به محض این که دستگاه کامل شارژ شد، شما می‌توانید این حالت را خاموش کنید.

۲. اگر شما یک روز کاری بسیار پر تکاپو و پر رفت و آمدی در پیش دارید و این احتمال را می‌دهید که به شارژر یا پریز برق دسترسی پیدا نمی‌کنید، شاید بهتر باشد از حالت ذخیره‌ی مصرف باتری از همان ابتدای روز استفاده کنید. بنابراین برای سفرهای روزانه، کمپ و کوهنوری توصیه می‌کنیم از این قابلیت دستگاه‌های هوشمند بهره‌برداری کنید.

۳. اگر شما می‌خواهید از گوشی تلفن خود برای کار یا امور اورژانسی استفاده کنید، عقلانی به نظر می‌رسد که مزیت‌های حالت ذخیره‌ی باتری را نادیده بگیرید. به این معنا که اگر قرار باشد برخی از ویژگی‌ها و نرم افزارهای ضروری گوشی در حالت ذخیره‌ی انرژی باتری با چالش‌های مختلفی اجرا می‌شوند، باید از گوشی در حالت عادی خود استفاده کرد.

به طور معمول، حالت ذخیره‌ی مصرف باتری به صورت موقتی عملکرد بهتری از خود به نمایش می‌گذارد.

فعال‌سازی حالت ذخیره‌ی مصرف باتری؛ تنها زمان‌هایی که نیاز دارید

حالت ذخیره‌ی انرژی باتری می‌تواند به شما کمک کند عمر مفید باتری تلفن همراه بیشتر باقی بماند. البته، این قابلیت چیزی نیست که بخواهید همیشه آن را فعال نگه دارید. با وجود این موضوع که کیفیت و قدرت شارژ در هر مرتبه شارژ‌ در حالت ذخیره باتری عالی به نظر می‌رسد، با فعال‌سازی این قابلیت با نکات منفی مختلفی روبه‌رو خواهید شد. اگر عمر گوشی شما در حال اتمام باشد، این نکات منفی قابل تحمل محسوب می‌شود اما وقتی باتری شما هنوز از کیفیت قابل قبولی بهره می‌برد،‌ فعال نگه داشتن حالت ذخیره‌ی باتری به طور دائمی شاید چندان ارزش خاصی نداشته باشد.

منبع: makeuseof

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 CH دو سیم‌ کارت ظرفیت 128 گیگابایت و رم 4 گیگابایت - نات اکتیو

۳۶,۳۰۰,۰۰۰

تومان

گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy S23 Ultra دو سیم کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 12 گیگابایت - ویتنام

۴۹,۹۹۹,۰۰۰

تومان

سوال و جواب‌های رایج

آیا روشن باقی ماندن حالت ذخیره باتری برای گوشی ضرر دارد؟

خیر. ضرر خاصی به گوشی القا نمی‌شود.

آیا حالت ذخیره باتری باعث کم شدن حرارت تولید شده توسط گوشی می‌شود؟

فعال‌سازی این حالت شاید تاثیری روی کنترل حرارت تولید شده توسط گوشی داشته باشد.

[ad_2]

منبع:دیجی کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *