بررسی محصولات

ماشین ظرفشویی چطور کار می‌کند؟ • دیجی‌کالا مگ

[ad_1]

اساسا ماشین ظرفشویی رباتی است که ظروف کثیف را تمیز و آبکشی می‌کند. تنها کافیست که انسان ظرف‌ها را در دستگاه بچیند، مواد شوینده را اضافه کند، چرخه‌های شست‌وشوی مناسب را تنظیم کند و در آخر سیستم را روشن کند. در چنین حالتی ماشین ظرفشویی:

  • آب اضافه می‌کند
  • آب را تا دمای مناسب گرم می‌کند
  • به طور خودکار مخزن مواد شوینده را در زمان مناسب باز می‌کند
  • آب را از طریق بازوها به صورت اسپری‌ای شلیک می‌کند تا ظروف تمیز شوند
  • آب کثیف را تخلیه می‌کند
  • آب بیشتری روی ظروف اسپری می‌کند تا آن‌ها تمیزتر شوند
  • دوباره آب را تخلیه می‌کند
  • اگر کاربر خشک‌کن را تنظیم کرده باشد، سیستم هوای اطراف ظروف را برای خشک کردن گرم می‌کند

علاوه بر این، ماشین‌های ظرفشویی خود را کنترل می‌کنند تا مطمئن شوند همه چیز به درستی کار می‌کند. درواقع یک تایمر (یا یک کامپیوتر کوچک) طول هر چرخه را تنظیم می‌کند. یک سنسور دقیق، دمای آب و هوا را تشخیص می‌دهد تا از داغ شدن بیش از حد ماشین ظرفشویی یا آسیب رسیدن به ظروف جلوگیری کند. سنسور دیگری هم وجود دارد که تشخیص دهنده‌ی سطح آب است که اگر سطح آب خیلی بالا رفت، عملکرد تخلیه را فعال می‌کند تا از سرریز شدن جلوگیری کند. حتی برخی از ماشین‌های ظرفشویی دارای حسگرهایی هستند که می توانند کثیف بودن آب خروجی از ظروف را تشخیص دهند. بنابراین زمانی که آب به اندازه‌ی کافی شفاف بود، ماشین ظرفشویی می‌فهمد که ظروف تمیز هستند.

۲۹,۹۰۰,۰۰۰

تومان

۴۹,۱۸۰,۰۰۰

تومان

چه کسی ماشین ظرفشویی را اختراع کرد؟

چه کسی ماشین ظرفشویی را اختراع کرد؟

اولین ماشین‌های ظرفشویی شامل یک قفسه ظروف روی یک دوک با یک لگن آب در زیر آن بودند. یک میل لنگ دستی قفسه ظرف را می‌چرخاند و به آن آب می‌پاشید. با این حال این ابداع چندان کارآمد نبود. در همین راستا جالب است بدانید که یک خانم به نام ژوزفین کاکرین «Josephine Cochrane» اولین کسی بود که یک ماشین ظرفشویی مدرن را در سال ۱۸۸۶ اختراع کرد. کاکرین یک فرد اجتماعی و ثروتمند بود که خدمت‌کارانش در حین شستن دستی ظروف، ممکن بود چینی‌های ظریف او را خرد کنند. بنابراین او به این فکر افتاد که یک قفسه و سیستم پرتاب آب به شکل جت را توسعه دهد و آن را در نمایشگاه جهانی شیکاگو در سال ۱۸۹۳ معرفی کند. جالب است بدانید شرکتی که او تأسیس کرد در نهایت به KitchenAid تبدیل شد.

درون ماشین ظرفشویی چه خبر است؟

ماشین ظرفشویی تقریباً در هر آشپزخانه‌ای به یکی از لوازم اصلی برای گذران زندگی راحت‌تر تبدیل شده است. اما این سیستم چطور از پس شستن ظروف برمی‌آید؟ بیایید نگاهی به داخل آن بیاندازیم.

درون ماشین ظرفشویی چه خبر است؟

بخش‌های مختلف ماشین ظرفشویی

مکانیسم کنترل و مانیتورینگ

مکانیسم کنترل و مانیتورینگ در داخل دستگاه در پشت درب قرار دارد و از بسیاری از واحدهای یک سیستم الکترومکانیکی ساده استفاده می‌کند. در این بخش یک تایمر وجود دارد که تعیین‌کننده‌ی زمان هر چرخه‌ی شست‌وشو است. همچنین این تایمر عملکردهای پخش کننده مواد شوینده، اسپری آب و تخلیه را کنترل و زمان‌بندی می‌کند.

شیر ورودی آب

این بخش جایی است که آب خانه وارد ماشین ظرفشویی می‌شود. این شیر که در داخل ماشین ظرفشویی نصب شده، باز و بسته می‌شود تا در طول یک چرخه، مقدار مناسب آب وارد دستگاه شود. هنگامی که شیر باز می‌شود، فشار آب، آب را به داخل دستگاه هدایت می‌کند.

پمپ گردش آب

یک موتور الکتریکی پمپ گردش آب را تغذیه می‌کند تا در طول چرخه‌های شست‌وشو، پمپ، آب را وارد بازوها و اسپری کند. در طول چرخه‌ی تخلیه، پمپ آب را به داخل شیلنگ تخلیه هدایت می‌کند. در حالت کلی جالب است بدانید که دو نوع پمپ اصلی در انواع ماشین‌های ظرفشویی وجود دارد:

  • برگشت‌پذیر: این پمپ‌ها بین پمپاژ آب به بازوهای اسپری و پمپاژ آب به سمت تخلیه با معکوس کردن جهت موتور جابه‌جا می‌شوند. پمپ‌های برگشت‌پذیر معمولا به صورت عمودی نصب می‌شوند.
  • درایو مستقیم: این پمپ‌ها تنها در یک جهت کار می‌کنند، بنابراین، جهت جریان آب از بازوهای اسپری به لوله تخلیه از طریق یک شیر تغییر می‌کند. پمپ‌های درایو مستقیم معمولاً به صورت افقی نصب می‌شوند.

عیب‌یابی دستگاه

مشکلی که اکثر مردم ممکن است با آن مواجه شوند، ناتوانی دستگاه ماشین ظرفشویی در تمیز کردن ظروف است. به این شکل که ممکن است مواد غذایی روی ظروف همچنان گیر کرده یا مواد شوینده‌ همچنان باقی مانده باشند. در چنین حالتی مشکل فشار آب ممکن است مقصر اصلی داستان باشد و نیاز به تعویض دریچه‌ی ورودی آب وجود داشته باشد. یکی دیگر از مشکلات رایج تجمع مواد معدنی است. اگر خانه شما دارای آب سخت است، تجمع مواد معدنی می‌تواند جت‌های اسپری‌کننده‌ی آب را مسدود کند. بنابراین لازم است هر لوله‌ی اسپری کننده‌ی آب را با یک سیم یا سنجاق پاک کنید و ماهی یک بار مقداری سرکه را در ظرف شوینده‌ی دستگاه خالی کنید.

گاهی، ماشین ظرفشویی در تخلیه آب به شکل ایدئال مشکل دارد. ممکن است در چنین حالتی در شیلنگ تخلیه، گرفتگی‌ای یا مشکلی در پمپ وجود داشته باشد. همچنین این امکان وجود دارد که آب ظرفشویی خیلی کثیف شده باشد و حسگرهای موجود در ماشین لباسشویی کف صابون را به عنوان آب تشخیص ندهند. در چنین حالتی چرخه‌ی تخلیه خیلی زود قطع می‌شود. اگر مشکل این بود تنها کافیست که از مواد شوینده به مقدار کمتری استفاده کنید.

۲۹,۹۰۰,۰۰۰

تومان

۴۹,۱۸۰,۰۰۰

تومان

منبع: how stuff works

[ad_2]

دیجی کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *