بررسی محصولات

فرق اتو و بخارگر چیست؟ • دیجی‌کالا مگ

[ad_1]

آیا از چروک بودن همیشگی لباس‌هایتان خسته شده‌اید؟ اتو ندارید یا هرگز از اتوی خود استفاده نمی‌کنید چون به فضا و تلاش بسیاری نیاز دارد؟ در این صورت، احتمالا بخارگر یا همان اتو بخار ایستاده به کارتان می‌آید. استفاده از بخارگر روشی مؤثر برای از بین بردن چین و چروک تقریبا هر پارچه‌ای است اما آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که فرق اتو و بخارگر چیست؟ چرا این روزها بسیاری از مردم به خرید بخارگر علاقه‌مند شده‌اند؟ اگر پاسخ این سؤالات را نمی‌دانید به خواندن این مقاله ادامه بدهید. در ادامه، هرآنچه باید درباره تفاوت‌های اتو و بخارگر بدانید را می‌خوانید.

فرق اتو و بخارگر

برای اینکه بخواهید میان اتو و بخارگر، یکی را انتخاب کنید، باید در وهله اول تفاوت‌های میان این دو را بدانید. فرق اتو و بخارگر چیست؟ چرا در برخی از موارد اتو بهتر از بخارگر است و گاهی اوقات باید از بخارگر به جای اتو استفاده کنیم؟

بخارگر لباس یکی از انواع اتو است که جریان بخار داغ را از یک ابزار دستی متصل به مخزن آب، به سمت لباس یا وسایل پارچه‌ای خانه هدایت می‌کند. بخار به پارچه برخورد می‌کند تا نخ‌ها و الیاف سفت‌شده آن را نرم کند. در نتیجه، چین و چروک‌های ناشی از شستشو، خشک کردن یا برای مدتی طولانی روی هم تلنبار شدن را از بین می‌برد. در واقع، شما بدون تماس مستقیم با بخار آب یا مواد مخصوص اتو بخار لباس، جریان بخار آب را روی یک بخش چروک شده از لباس هدایت و کنترل می‌کنید.

در مقابل، موقع اتو کشیدن اتو در امتداد لباس یا پارچه با حرکت دادن بخش صاف، نوک تیز و گرم شده دستگاه مستقیما روی لباس هدایت می‌شود تا به چین و چروک‌ها فشار وارد کند یا آن‌ها را با بخار آب از بین ببرد. در کار با اتو، این دست شماست که جهت اتو را کنترل می‌کند.

اتو یک وسیله کوچک خانگی است که می‌توانید آن را کاملا کنترل کنید و چین و چروک‌ها را با حرکت دست خود از بین ببرید. بخارگر لباس باعث می‌شود که بخار آب داغ چین و چروک‌ها را برطرف کند.

مزایای اتو در مقایسه با بخارگر

اتوی لباس با بخارگر

اتوی لباس با پایه‌ای فلزی در دست قرار می‌گیرد تا لباس را روی سطحی صاف یا میز اتو فشار بدهید و چین و چروک‌های آن را از بین ببرید. اتوها برای لباس‌هایی مانند شلوار مناسب هستند که به خط اتو نیاز دارند. البته، ایجاد خط اتو روی لباس‌ها نیز دشواری‌های خاص خود را دارد. به طور کلی، اتو برای لباس‌هایی به کار می‌رود که پارچه‌های سنگین‌تر مانند کتان یا جین دارند و باید درزها و خطوط اتوی آن‌ها کاملا مشخص باشد. حتی بهترین اتو بخار ایستاده یا بخارگر نیز نمی‌تواند خط اتویی به صافی و یکدستی اتو ایجاد کند. علاوه بر این، در مواقعی که عجله دارید، اتو بهتر است چون سریع‌تر چین و چروک‌ها را برطرف می‌کند.

مزایای بخارگر در مقایسه با اتو

کسانی که از بخارگر استفاده می‌کنند، معمولا برای این کار خود دلایل مختلفی دارند. از میان دلایل آن‌ها ۷ مزیت از همه مهم‌تر است.

۱. کمتر به لباس‌ها آسیب می‌زند

اگر تابه‌حال لباس‌هایتان را سوزانده باشید، می‌دانید که استفاده از اتو با خطراتی همراه است و به همین دلیل موقع کار با آن باید بیشتر توجه کنید. هنگام استفاده از اتو باید حواستان به این مسئله باشد چون باید دمای اتو را بر اساس برچسب مراقبت از لباس تنظیم کنید. برخی از لباس‌ها برای اتو شدن به دمای بالاتر نیاز دارند و برای اتو کردن بعضی از آن‌ها باید دمای اتو را کمتر کنید.

خوشبختانه، بعید است که بهترین بخارگر دستی به لباس شما آسیبی برساند چون در تماس مستقیم با هیچ فلز داغی نیست. بنابراین، اگر قصد دارید چین و چروک‌های پارچه‌ها و بافت‌های ظریف مانند ترمه یا ابریشم را رفع کنید، باید بخارگر را انتخاب کنید. بخارگر مستقیما با پارچه‌های حساس تماس پیدا نمی‌کند. در نتیجه، احتمال اینکه لباس باارزش شما را در اثر حرارت زیاد خراب کند، کمتر است.

۲. به تکنیک خاصی نیاز ندارید

اتو کردن لباس‌ها یک هنر است. برای اینکه اتو کشیدن فایده‌ای داشته باشد، باید تکنیک‌های حرکت دادن به موقع لباس‌های خود در اطراف میز اتو و نحوه فشار دادن اتو بر برخی از بخش‌های لباس را بدانید. اگر به دنبال روشی سریع و آسان برای رفع چین و چروک‌ها هستید، یک بخارگر می‌توانید به شما کمک کند.

بخارگر بایترون مدل BGC-320 WH

۳. نیاز به نگهداری خاصی ندارد

مهم‌ترین فرق اتو و بخارگر در روش نگهداری آن‌ها است. اتوها در طول زمان رسوب می‌گیرند که ممکن است به لباس منتقل شود و به آن آسیب برساند. برای حفظ کارایی اتو، باید کف آن را به طور منظم تمیز کنید تا اثری از زنگ‌زدگی و رسوب‌های سخت باقی نماند. در مقابل، بخارگرها به چنین روشی برای تعمیر و نگهداری نیاز ندارند.

۴. به فضای کمتری برای نگهداری نیاز دارد

بخارگرهای دستی، کاری شبیه به اتو انجام می‌دهند اما جمع‌وجورتر هستند و برای نگهداری به فضای کمتری نیاز دارند. به جای اینکه یک اتو و میز اتو را در گوشه‌ای از اتاق نگه دارید، می‌توانید یک بخارگر دستی را در قفسه‌ها قرار بدهید. علاوه بر این، سفر کردن با یک بخارگر کوچک بسیار ساده‌تر از همراه بردن اتو در سفر است.

۵. کاربری ساده‌تری دارد

حتی اگر قصد استفاده از میز اتو را نداشته باشید، باید سطح صافی را پیدا کنید که بتواند تماس مستقیم با گرما را تحمل کند. در عوض، استفاده از بخارگر دستی بسیار ساده‌تر است. می‌توانید لباس خود را روی قلاب چوب‌لباسی آویزان و محکم کنید و با دست بخارگر را از بالا به پایین لباس حرکت دهید تا چین و چروک‌هایش از بین بروند.

۶. برای لباس‌های معمولی مناسب‌تر است

فرق اتو و بخارگر در این است که اتو برای لباس‌های رسمی‌تر که باید کاملا صاف و اتو کشیده باشند، مناسب است. اگر شغلی دارید که به لباس رسمی‌تری نیاز دارد و باید یقه‌ و آستین‌هایی کاملا صاف داشته باشد، به اتو نیاز پیدا می‌کنید.

در مقابل، دستگاه‌های بخارگر برای لباس‌های معمولی کاملا کافی هستند. بیشتر پارچه‌ها با بخارگر کاملا صاف می‌شوند. البته، برای رفع چین و چروک پارچه‌های سنگین‌تر مانند پنبه یا کتان، گاهی اوقات لازم است که چند بار از بخارگر استفاده کنید تا چروک‌های سرسخت‌تر از بین بروند.

بخارگر بیترون مدل BGC-400

۷. بخارگر کاربرد بیشتری دارد

برخی از افراد برای رفع چین و چروک‌های لباس خود فقط از اتو استفاده می‌کنند اما آیا می‌توانید این وسیله را برای اهداف دیگری هم به کار ببرید؟ بخارگرها نسبت به اتوها تنوع بسیار بیشتری دارند و برای مقاصد مختلفی به کار می‌روند. آیا می‌دانستید که می‌توانید علاوه بر تمیز کردن پرده‌ها و مبلمان، برای ضدعفونی کردن پارچه‌ها و برخی از سطوح از بخارگر استفاده کنید؟ بخار آب یک بخارگر می‌تواند بدون نیاز به مواد شیمیایی آینه‌ها و شیشه پنجره‌های شما را هم تمیز کند.

موقع استفاده از اتو یا بخارگر دقت کنید

بخارگر

فرقی نمی‌کند که در حال استفاده از اتو باشید یا بخارگر، به‌هرحال، باید مراقب باشید که اجزای گرم‌شده این وسایل با دست و پوست شما تماس پیدا نکند. نکاتی که باید برای ایمنی موقع کار با اتو یا بخارگر به آن‌ها توجه کنید، عبارت‌اند از:

  • برای جلوگیری از تماس دست با بخار داغ، دست‌ها را روی دسته بخارگر قرار بدهید. شاید برای رسیدن بخار به پشت پارچه بخواهید آن را ثابت نگه دارید و یکی از دستانتان را پشت پارچه بگیرید اما فراموش نکنید که بخار آب می‌تواند از طریق پارچه به دست شما برخورد کند.
  • اتو را باید همیشه زیر نظر داشته باشید. مطمئن شوید که انگشتانتان حتی به طور تصادفی در امتداد سطح گرم شده اتو یا در نزدیکی بخار آب در جلوی اتو قرار ندارند.
  • همیشه پس از اتمام کار، بخارگر و اتو را خاموش کنید. البته، برخی از انواع اتو یا بخارگر دارای گزینه خاموش شدن خودکار هستند و پس از گذشت مدت زمان مشخصی دستگاه خود به خود خاموش می‌ود.
  • هنگام استفاده از اتو یا بخارگر، کودکان و حیوانات خانگی را از آن دور نگه دارید.
  • بخارگر و اتو را برای اتو کردن لباس‌های چرمی، جیر یا هر لباسی که ممکن است هنگام گرم شدن ذوب شود، به کار نبرید. برای رفع چین و چروک چنین لباس‌هایی بهتر است آن‌ها را به خشک‌شویی بدهید.
  • قبل از شروع استفاده از بخارگر یا اتو، دستورالعمل‌های مربوط به تمیز کردن لباس خود را که در برچسب داخلی آن نوشته شده بخوانید.
  • در صورت داشتن ابزار مناسب، نگه داشتن لباس‌ها به بهترین شکل کار ساده‌ای خواهد بود. بخارگر یا اتو می‌تواند لباس‌های شما را به بهترین شکل حفظ کند. اگر فرق اتو و بخارگر را بدانید، هر وسیله را برای پارچه خاصی به کار می‌برید و نگران چین و چروک‌های هیچ لباسی نخواهید بود.

کلام آخر

موقع تشخیص فرق اتو و بخارگر و انتخاب بهترین آن‌ها برای خود، باید به موقعیتی که با آن روبه‌رو هستید توجه کنید. آیا می‌خواهید لباس‌هایی ضخیم و چروک را صاف کنید؟ آیا قصد دارید که چین و چروک‌های پیراهنی با پارچه نازک‌تر را رفع کنید؟ پرده‌هایتان چروکیده و کثیف شده‌اند؟ برای موقعیت اول اتو مناسب‌تر است اما برای حالت دوم و سوم باید بخارگر را انتخاب کنید. استفاده از بخارگر به شما این امکان را می‌دهد که چروک‌های لباس یا پارچه را سریع‌تر و ساده‌تر رفع کنید اما برای پارچه‌های ضخیم چندان کاربرد ندارد.

منبع: HomeDepot

[ad_2]

دیجی کالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *